Майже еталон Бурундука: відгук на “28 днів із життя Бурундука” Івана Андрусяка

28-dniv-iz-zhyttya-burunduka-photo

«28 днів із життя Бурундука» – це оповідання «Креденс» і «Алхімік», повісті «Завдання з фізики» й «8 днів із життя Бурундука», – історії про слухняного хлопця з родини вірян, а не про бурундука, як ви могли подумати. Івась Бондарук – звичайний учень сьомого класу, Бурундуком він став через співзвучне прізвище. М’якенькі ж щоки й нелюбов до фізкультури – це лише вторинні причини обурундучення Бондарука. Івась гарно навчається й погано грає в футбол, мріє, щоб дівчинка із кісочками-бантиками-сюсі-пусі звернула на нього увагу. До того ж, Бурундук – не авторитет у класі. Він проводить канікули в селі в бабусі й постійно потрапляє в різні ситуації з жанру і сміх і гріх. Завважте, що таки впертість, а не занудство допоможе Бондаруку-молодшому нарешті підступитися до кісочок-бантиків-сюсі-пусі й наїстися морозива до стану ангіни.

Про книгу

Вперше скорочену версію повісті «8 днів із життя Бурундука» було опубліковано в журналі «Барвінок» у 2010 році. У 2012 році повний варіант історії з ілюстраціями Ганни Осадко надрукувало видавництво «Грані-Т». У 2015 році в «Клубі сімейного дозвілля» вийшла нова книга Івана Андрусяка – «Закоханий Бурундук та інші розбишацькі історії», у якій було вміщено повість «Завдання з фізики». Через 2 роки «Фонтан казок» видав збірку, у яку потрапили вже відомі повісті «8 днів із життя Бурундука» (повна версія), «Завдання з фізики» та 2 нові історії – оповідання «Креденс» та «Алхімік».

У 2013 році повість «8 днів із життя Бурундука» опинилася серед найкращих книг світу для дітей у каталозі «White Ravens» («Білі Круки»). Не в останню чергу завдяки дотепним ілюстраціям Ганни Осадко. Чорно-білі малюнки до чотирьох історій лаконічні. Через цю простоту вони нагадують високої мистецько-естетської вартості картини зі шкільних зошитів після особливо нудних уроків. Недеталізовані ілюстрації – вдале рішення. Штайнгьофелівський драматизм Оксани Були, концептуальність Анастасії Стефурак, милість Наталки Гайди, чарівність Надії Дойчевої-Бут або незвичність «Аґрафки» навряд би підійшли до сюжетів про війну із шашіллю, вирощування чорта чи шкільні комплекси кохання.

28-dniv-iz-zhyttya-burunduka-photo-3

Фото книги “28 днів із життя Бурундука” Івана Андрусяка

Десяти-тринадцятирічні – найцікавіша вікова категорія. Можна розказати про першу закоханість (якщо вже не про другу-третю) й усі нюанси, пов’язані з цим. У хлопчиків і дівчаток, щоправда, дорослішання багато в чому подібне. Усім не дають жити прищі, почуття та дорослі з молодшими чи старшими братами й сестрами. З усіма трапляються не найприємніші й відверто смішні історії. «28 днів із життя Бурундука» – спроба розповісти про катаклізми дорослішання з гумором. Автору вдалося не перетворити бурундукові історії на моралізаторства, хоча елементи християнських принципів невдало вплетено в сюжет. Через цю невпорядкованість і нелогічність періодичне згадування про все божественне має дисонансний характер і напружує.

“Правильний” герой

Проте чи ви знаєте хлопчика-розумничка, настільки ідеальну дитину, яка не здатна хоча б на якийсь серйозний непослух? Він майже не робить нічого, що може зашкодити його ореолу святості. Івась Бондарук – бездоганний герой: і добре навчається, і закохується в канонічно правильну дівчинку з кісками, і має діставучу (звісно, улюблену) молодшу сестру, і не зраджує постулати бездоганності своєї сім’ї. Івась милий і приємний, усе ж це підозріло нагадує якогось (абсолютно не принципово, чиє ім’я ви пригадаєте й чи пригадаєте чиєсь ім’я взагалі) хлопчика з радянських фільмів. Хлопчика такого солодкого, аж до медовості, до якого майже не прискіпаєшся.

28-dniv-iz-zhyttya-burunduka-photo-2

Фото книги “28 днів із життя Бурундука” Івана Андрусяка

Якщо дитина розумна, слухняна, живе в чудовій до стереотипів родині, обов’язково на причинне місце цій дитині знайдуться пригоди, хоче вона того чи ні. Часом проблеми приходять у вигляді чортика й ледь не людським голосом кажуть: «Я антипко, вирости мене». Або ще краще: з’явиться сашіль-шашіль і почне моральний терор молодшої сестри.

28-dniv-iz-zhyttya-burunduka (3)

Фото книги “28 днів із життя Бурундука” Івана Андрусяка

Тому, щоб подібність до піонера з червоною косинкою була майже абсолютною, не вистачає канонічної риси (кліше): ідеальний герой радянських дитячих фільмів повинен у чомусь якщо не помилитися, то хоча б комічно-серйозно «проколотися». Як не дивно, Івась так і зробить. З правильністю головного героя наче з’ясовано. А втім, не треба поспішати й кричати, що не дасте в руки своїй дитині радянський янґедалт, замаскований під сучасний. У радянських історіях про бездоганних хлопчиків і дівчаток немає соромітного й релігійного. В Андрусяка – дивне поєднання всіх пунктів. Це звучить цікаво й до цього треба підготуватися.

28-dniv-iz-zhyttya-burunduka (2)

Фото книги “28 днів із життя Бурундука” Івана Андрусяка

Питання віри, якщо ставити їх коректно, цілком нормальні. У багатьох сім’ях релігійне виховання виходить на чільне місце. Але відбувся бурхливий мікс, коли автор намагався поєднати християнськість, певну продвинутість Бондарука-старшого як програміста та відчайдушні зусилля Бондарука-молодшого не бути зовсім бездоганним. Було б не какофонічно, якби епізоди релігійності тараном не врізалися в Бурундукові пригоди. Івась вигрівав під пахвою антипка з курячого яйця й думав про жахливу гріховність цієї справи, у родині Бондаруків заведено молитися перед сном. Теоретично все добре й питання не виникають. Коли в «Завданні з фізики» мова заходить про опитних женщин, сінєньких (у значенні баклажанів і гомосексуалістів) і хоча б щось, що кидає тінь на цнотливу свідомість юних читачів і читачок, з’являється одна думка: як Бурундуку вистачило нахабства говорити про ЦЕ, чому він сам не посинів від таких фривольних розмов*. Згодом – інша ідея: хлопчик подорослішав і совість тепер мовчить, тобто не так чітко озивається. Інакше страшно уявити, що відбувалося в його голові, коли він став свідком вживання пива своїм друзякою й пестощів цицькатої дівчинки.

28-dniv-iz-zhyttya-burunduka (7)

Фото книги “28 днів із життя Бурундука” Івана Андрусяка

Резюме

Поєднання мотивів набожності й підліткових проблем (закоханість, перші й насправді зовсім не вульгарні діалоги про інтимне) не надто вдалося. Можна було б зробити героя остаточно правильним, з мінімальними помилками, і сюди б вписалася лінія набожності сімейства Бондаруків. Або зобразити Бурундука не настільки правильним і тому реальнішим. Обрати щось одне, щоб не було какофонії. Перший спосіб не дуже правдоподібний, другий – звичний, але від цього потреба в якісному сюжеті за таким принципом не зникає. Другий варіант пропонує більше можливостей для розвитку історії. На мою думку, краще «розбити» Івася на двох героїв різних творів (можна однієї історії, але принципово не змішувати двох персонажів в одного): той хлопчик серйозно не помилявся б і не плямував свою репутацію, інший мав би свої реальні фетиші**.

Ідеальний герой – не тільки не цікаво, а й шкідливо. Ідеальний герой, якого намагаються зробити не ідеальним – це вже краще. Але часто цей персонаж так і залишається в буферній зоні між бездоганною та звичайною дитиною: ні риба ні м’ясо, ні каптан ні ряса. Але з епізодів про опитну женщину Анжелку, неосвіченість Івася в підлітковому сленґу, алхімічні божевілля із золотою сережкою все ж смішно, а «28 днів із життя Бурундука» читаються так само легко. Та й вічне протистояння вконтактіка й фейсбучика від цього не втрачає глобальності. До чого хоча б соцмережі, якщо й так намішано гріховність і святість? Ну як же підлітку без вконтактіка й фейсбучика! Навіть ніжна ностальгія пройняла, коли читала про вконтактік (без сарказму).

P.S. Зверніть увагу на істинну сутність цих безсоромних бурундукових історій! Тобто сміятися можна не тільки з самої книги, а й з реакції батьків юних читачів на неї. Хоча відгуки з сайту «Клуб сімейного дозвілля» до «Закоханого Бурундука та інших розбишацьких історій» викликають щире бажання плакати. А ще виникає садомазохістське бажання прокоментувати й ці коментарі.

28-dniv-iz-zhyttya-burunduka (8)

Фото книги “28 днів із життя Бурундука” Івана Андрусяка


* – межі фривольності індивідуальні, але тут я дещо гіперболізую.

** – фетиш не в сексуальному значенні, а фетиш – як особливі штучки для характеристики когось, найхарактерніші риси.

Автор фото й відгуку – Вікторія Беркут. Instagram автора: @lilito_lolita.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.