“Ловець у житі” Дж. Д. Селінджера: відгук на книгу

Фото книги "Ловець у житі" Дж. Д. Селінджера. Автор фото: Ірина Стахурська

Міжнародні рейтинги стверджують, що ця книга мала великий вплив на формування особистості багатьох поколінь молодих людей не лише в Америці, а й у всьому світі. Продавець у книгарні запевняв, що це історія про бурхливе становлення підлітка, що іноді шокує і, тим не менш, змушує замислитися над головними цінностями. Вивчаючи ставлення світу до твору, можна відокремити дві основні групи, а саме: людей, які перебувають в абсолютному й беззаперечному захваті від головного героя і тих подій, що відбуваються з ним, і людей, які аніскілечки не розуміють цього масштабного захоплення, оскільки твір не відкрив для них нічого нового. До якої ж точки зору я схиляюсь, прочитавши роман? Давайте розберемося… 

Сюжет і мої враження

Спершу варто сказати, що сюжет як такий у творі практично відсутній або ж максимально спрощений. У своїх діях герой нечасто керується логікою, події розвиваються хаотично, а увага автора приділена саме емоційному стану Голдена Колфілда.

Головний герой роману – 16-річний хлопець, якого виганяють уже з четвертого престижного навчального закладу. Саме від його імені розповідається бурхлива, емоційна, яскрава історія тих подій і роздумів, що трапилися протягом кількох днів його самотнього перебування в Нью-Йорку. Теперішнє й минуле переплітаються в намаганнях Голдена зрозуміти причину своєї душевної кризи, адже вона і є джерелом усіх його негараздів у спілкуванні з однолітками, навчанні й командній роботі. Він постає перед нами як різкий, цинічний, нервовий, проникливий і дещо зверхній хлопець, хоча, ознайомившись із його способом мислення, відкривається зовсім інша картина – розгублена, вразлива, самотня душа, яка намагається вижити у світі з чужими правилами, незрозумілими законами й несправедливими канонами.

“Над прірвою у житі” недаремно вразив критиків і читачів, недарма саме цей твір і його головний герой є одними з найяскравіших і найвпізнаваніших у літературі ХХ століття. Роман не повчає, не наводить приклад боротьби з власними вадами. Він не схожий на все те, що я читала раніше. Його мова не літературна, вона уривчаста, неспокійна, роздратована, сленгова, по-дитячому наївна, проста за художнім оздобленням, але неймовірно насичена за змістом і тягарем почуттів, які несе за собою.

Нечесним буде сказати, що від книги неможливо відірватися через її цікавість. Інколи саме це й хотілось зробити, але стримувало бажання все ж таки пізнати й зрозуміти Колфілда. Блукання нічним мегаполісом, тиняння дорогими мотелями й барами, цигарковий дим, безсоння, пошуки зустрічі з давніми знайомими, песимістичне й відразливе сприйняття світу раптово змінюються контрастними історіями про дитинство, любов до матері й, звісно, улюбленої сестрички Фібі, котра стане його містком до спокою і внутрішньої гармонії. Туманність і химерність пригод 16-річного юнака змушують сумніватись у їх реальності. Cвоєрідність його характеру й думок, секундні включення спогадів із минулого, переплетіння дійсності, самоаналізу, оцінки навколишнього середовища, роздумів про майбутнє, здогадок про сенс життя, підліткових бунтарських поривів, – усе це створює неоднорідну киплячу суміш життя. Відчуття під час читання – це щось середнє між “потоком свідомості” Дж. Джойса, старим артхаусним кіно, міцною гіркою кавою і меланхолійним роком, голос виконавця якого на межі надриву.

Фото книги "Ловець у житі" Дж. Д. Селінджера. Автор фото: Ірина Стахурська

“Ловець у житі” Дж. Д. Селінджера. Фото Анни Грибик

Видання

Книга, яку ви бачите на фото, вийшла у видавництві «Клуб сімейного дозвілля». Мені особисто сподобався лаконічний дизайн твердої обкладинки, достатньо великий шрифт і сторінки з якісного паперу. В перекладі відсутні грубі і разючі помилки, і загалом претензій до нього немає, але будьте готовими до того, що текст твору насичений колоритним сленгом, до якого потрібно звикнути, а також приготуйтеся до частої зустрічі з улюбленим словом Голдена– “каналія”.

Резюме

“Ловець у житі” Дж. Д. Селінджера дивує, вражає, захоплює, дратує, але точно не залишає байдужим. Ваше ставлення до роману багато в чому залежатиме від того, з якими очікуваннями ви до нього звернетесь. Якщо ви шукаєте епічної історії з динамічним сюжетом, стрімким розвитком подій, непередбачуваними випробуваннями головного героя, що мають проявити його характер, цей роман явно не для вас.

Як на мене, яскравою перевагою, що відрізняє цей твір з-поміж усіх інших, є нерозривний зв’язок між автором, головним героєм і читачем. Кожен із нас у певний період свого життя відчував те, чим ділиться з нами персонаж книги. Щира, проста, відверта й неформальна у викладенні оповідь, що ведеться від першої особи, створює відчуття присутності, “втягнутості” в сюжет. Читаючи, ти розчиняєшся у спогадах і думках Голдена та підсвідомо переплітаєш їх із власними. Завдяки цим майстерним використанням художніх прийомів з’являється відчуття інтимних, особистісних стосунків з історією. Створюється ілюзія щирої розмови, якщо не сповіді, з найближчим другом.

Фото книги "Ловець у житі" Дж. Д. Селінджера. Автор фото: Анна Грибик

“Ловець у житі” Дж. Д. Селінджера. Фото Анни Грибик

Звісно, в кожної книги свій читач і “Ловець у житі” – не виняток. Цей роман справді не для всіх, його не всі зрозуміють і далеко не всі полюблять. Чесно кажучи, перші сторінок 70 я взагалі не розуміла, що відбувається і коли ж з’явиться те визначне, через що твір удостоєно такої слави. Я втягнулась і закохалась в історію аж наприкінці, в моменти повного збігу думок, переживань і роздумів з головним героєм, чого і вам щиро бажаю.

Автор відгуку та фото – Анна Грибик. Iнстаграм: @anny_inspired.

Автор основного фото – Ірина Стахурська. Iнстаграм: @book_klondike.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.